Mosbet

Mostbet

Filmování ve Vesci

Vesec patří k vesnicím, které jsou, dá se říct pravidelně vyhledávány filmovými společnostmi k natáčení různých filmů, reportáží i reklam.

Už v roce 1948 zde byl natáčen film „Léto“ podle předlohy Fráni Šrámka. Záběry jsou z č. 7 a 15, z návse a blízkého okolí.

Dalším celovečerním filmem bylo ve stejném roce „Vzbouření na vsi“. Tentokrát se celý děj odehrával přímo ve vesnici.

V roce 1973 si prostředí vesnice pro svůj film „Přijela k nám pouť“ zvolila paní režisérka Věra Šimková-Plívová. Hrdiny ve známém muzikálovém snímku byly děti a celé léto bylo u nás velmi živo a veselo.

Roku 1974 filmové studio Barrandov natáčelo několik záběru jízdy do válečného filmu „Porážka“.

Rok 1975 „Syn třinácti otců“ s Vladimírem Menšíkem a Waldemarem Matuškou. Šlo o mezinárodní snímek, u nás se neuváděl.

Rok 1979 „Jak dostat tatínka do polepšovny“ – Tomáš Holý, František Němec, Jana Preissová a další. Sem jezdili do č. 19 nakupovat a místní hasiči jezdili se stříkačkou „Máňou“.

Ještě v tomto roce se točil další film „Johánes“.  Natáčela Německá filmová společnost, velké úpravy exteriéru – děj se odehrával v 19. století. Děti uvítaly kolotoč poháněný zapřaženými poníky. Poslední natáčení v tomto roce patřilo České televizi. Byla to povídka na motivy Boženy Němcové „V zámku a podzámčí“. Ve Vesci se odehrává scéna, kdy se kníže s kněžnou jel podívat na Jeníčka z Jesenice.

Rok 1982 další velice známý film „Jára Cimrman ležící spící“. Právě zde Cimrman vyučoval v obecní škole – č. 7 a zde i skončil svůj bohatý a pestrý život v muzeu peří – č. 19.

Rok 1983 byl velmi rušný. Počátkem roku natáčela televize bakalářskou povídku „Psohlavci“ v č. 4,9 a 16. Pak nastaly velké úpravy, uprostřed návse byl postaven kostel, ráz vesnice připomínal napoleonskou dobu a film se jmenoval „Před bouří“. Stejnou kulisu využil pro svůj film „Komediant“ i režisér Otakar Vávra, který zde natáčel na podzim. Bohužel obě filmové společnosti se nemohly dohodnout, kdo zajistí likvidaci staveb a tak se úklidové práce protáhly až do dubna 1984.

To už se hlásila další filmová společnost. Natáčela pohádku „S čerty nejsou žerty“.  Z Vesce je scéna, kdy Petr Nárožný v čele vojska si přišel pro Petra Máchala (Vladimír Dlouhý) k babičce. Natáčelo se v č. 17 a 18.

Rok 1986 film s válečnou tématikou, putování zajatců z koncentračního tábora s názvem „Podzemí“. Byly v té době velké mrazy a nikdo nechtěl do komparsu. Film mapoval příběh židovské rodiny a byl točen pro Argentinu.

Pak přišlo velice pěkné natáčení s panem režisérem Janem Bonaventurou „Svatba v Českém ráji aneb jak to bylo dál s Prodanou nevěstou“. Průvodní slovo měl Karel Holzknecht. Porovnání Smetanovi opery s folklórem v dnešní podobě. Staročeskou svatbu tančil a zpíval soubor lidových tanců Český ráj z Jičína. Celé natáčení probíhalo v č. 9.

V závěru roku ještě točila Česká televize „Dostaveníčko v Českém ráji“ s Pavlínou Filipovskou.

Rok 1990 „Žabí princ“ společnost K.I.M. Euromedia Praha a reklamní videozáznam Agrozetu.

Rok 1992 „Dlouhá cesta Lukáše Bímana“ šestidílný seriál. Děj prvního dílu se odehrává zde a ves byla proměněna v rybářskou vesnici na břehu moře. Natáčení v č. 11 a 12 a na návsi.

1994 Halina Pawlovská „Díky za každé dobré ráno“ natáčení v č. 12 v červenci. Odtud je scéna příjezdu na svatbu na Podkarpatskou Rus v hluboké zimě. Všude ležel sníh, dalo to dost práce.

2000 – 2001 seriál „O ztracené lásce“ natáčení trvalo celý rok. Uprostřed návse byla postavena roubená hospoda, kde se velká část děje odehrávala.

2007 televizní pořad „Na cestě“ část Český ráj. Povídání o historii obce, komentář četl J. Bartoška a M. Donutil. Záběry z č. 1, 10 a 15.

V témže roce „Nemocnice na kraji města“ III. část. Lékařky Králová a Čeňková jedou na chalupu k dceři. Natáčení v č. 15.

 

2009 „Po stopách natáčení“ úspěšného filmu Jak dostat tatínka do polepšovny se vydala reportérka televize Barrandov Petra Pšeničná.